Track

Trojan Tracksters Place in Recent Meet

Ashtyn Baker came in first place in the long jump and improved her school record in the 100-meter dash in a track meet held at Briarcrest on April 11.  Adam McPherson placed second in the 100-meter dash and second in the long jump, and Garrett Berry finished third in the 400-meter run.

Track Team Sets School Records

The Northpoint track team brought home two school records from meet at MUS on Tuesday, April 4. Ashtyn Baker broke the school record in 100-meter dash, winning first place.  The 4 x 400 meter relay team of Kyle Brewer, Garrett Berry,  Adam McPherson, and Arlie Gagne broke the school record in that event, placing third.

The next meet for the team is on Tuesday, April 11, at Briarcrest.

Trojan Tracksters Place at First Meet

The Northpoint track team opened its season with a meet at MUS on Tuesday, March 28. Congratulations to the following athletes for their finishes:

Ashtyn Baker – 1st 800 meter run, 5th 100 meter hurdles

Arlie Gagne – 4th 800 meter run

Garrett Berry – 5th 400 meter dash

 

Head Coach-Jeff Henderson

2017 Varsity Track Schedule

Date Location Time
Tuesday, March 28 High School Meet #1 MUS, 4:00 pm
Tuesday, April 4 High School Meet #2 MUS, 4:00 pm
Tuesday, April 11 High School Meet #3 Briarcrest, 3:30 pm
Tuesday, April 25 High School Meet #4 MUS, 4:00 pm
Tuesday, May 2 High School Meet #5 Briarcrest, 3:30 pm
May 16 Division II West Sectional Field Events MUS, 4:30 pm
May 17 Division II West Sectional Field Events and 3200M MUS, 4:30 pm
May 19 Division II West Sectional Running Finals MUS, 4:30 pm
May 25-26 State Track and Field Championships Murfreesboro, TN

2017  Jr. High Track Schedule

Date Location Time
April 6 NCS/St. Mary’s/FACS/Grace St. Luke/ Woodland/Westminister/Harding/Hutchison MUS 4:00 pm
April 13 NCS/FACS/Grace St. Luke/Westminister/ ECS, 4:00 pm
April 20 Grace St. Luke/NCS/St. Louis/Westminister Briarcrest, 4:00 pm
April 27 Westminister/NCS/Holy Rosary/FACS St. George’s 4:00 pm
May 4 Field Event Finals MUS, 4:00 pm
May 5 Running Finals MUS, 5:00 pm

 

2017 Varsity Track Roster

Name Grade
Ashtyn Baker 12
Madison Baker 9
Garrett Berry  11
Kyle Brewer 9
Hannah Clark 9
Brenna Feltman 9
Dylan Fenwick  10
Arlie Gagne  11
Zach Griffin 10
Ansley Hehir 9
Jarrett Henigan 10
Caden Hubbard 10
Scottie Jensen 11
Nya McLaurin 9
Adam McPherson  11
Luke Parker 10
Hayden Roberts 11
Mackenzie Watson 9
Jade Wells 11

2017 Jr. High Track Roster

Name Grade
Abby Battle  7
Spencer Boling 8
Jacob Browning 8
Hudson Cooley 7
Caroline Court  8
Savanna Davis  8
Tyke Floyd  8
David Gross 7
Rob Hayes 6
Thomas Hunt 8
Kelly Hunt 6
Wilson Jennings 6
Elise Johnson 6
Eli Mashburn 7
Abby McBride 7
Hannah Owens 6
Haleigh Roberts 8
Isabella Saurenman 6
Abby Taylor 6
Kyleigh Teeter 7
Shamir Trezvant 7
Elizabeth Vernon 8
Dana Williams 6